Exhibited since 1998

List of artists exhibited by AEROPLASTICS & Jerome Jacobs in or out of the gallery space since 1998

( * solo show )

 

Stefan À WENGEN - AES+F* - Carlos AIRES*** - Philip AKKERMANN - Hugo ALONSO - Pablo ALONSO - Francis ALYS - Ryuta AMAE - Susan ANDERSON - Pat ANDRÉA - Elodie ANTOINE* - Dieter APPELT - Nobuyoshi ARAKI - Skip ARNOLD* - Paulo ARRAIANO - ART & LANGUAGE - Kate ATKIN - AZIZ & CUCHER


Raja BABU SHARMA - Adam BAER - Romain BAILLY - Stephan BALLEUX - Nono BANDERA - Gilles BARBIER - Ion BARLADEANU - Sarah BAKER - Chris BARNES - Matthew BARNEY - Anna BARRIBALL - Frederic BARTHES - Georg BASELITZ - Matteo BASILÉ - Delphine BEDEL - Vincen BEECKMAN - Valérie BELIN - Katerina BELKINA - BEN - Julien BENEYTON - Jean-Louis BENTAJOU  - Gastón BERTIN - Amanda BESL - Joseph BEUYS - Pierre BISMUTH - Kristleifur BJORNSSON - Paul BLANCA - Olivier BLANCKART* - Jeremy BLAKE* - Annemarie BLEEKE - Anuschka BLOMMERS & Niels SCHUMM - Diana BLOK - Andrey BLOKHIN & Georgy KUZNETSOV - Bernhard J. BLUME - John BOCK - Amani BODO - Delphine BOËL - Mathieu BOISADAN - Christian BOLTANSKI - Henry BOND - Emmanuel BORNSTEIN - Fabian BOSCHUNG - Wim BOTHA - Jeanne BOUKRAA - Katia BOURDAREL - Philippe BOUVERET - Leigh BOWERY - Marco BRAMBILLA - Eelco BRAND - Olaf BREUNING - GL BRIERLEY - Norbert BRIAR - Steven BROUNS - Jemina BROWN - Christophe BRUNO - Jan BUCQUOY - Daniele BUETTI**** - Stefan BURGER - Pol BURY - Werner BÜTTNER - Andre BUTZER - James Lee BYARS


Xie CAOMIN - Barbara CARDONE - Marc CARNIEL - Michel CARRADE - Elinor CARUCCI - Charley CASE*** - Jacques CHARLIER* - Jake & Dinos CHAPMAN  - Miguel CHEVALIER - Chen CHIEH-JEN - Umberto CHIODI - Galina CHIRIKOVA - Toby CHRISTIAN - Sylavin CIAVALDINI - Marcin CIENSKI - Larry CLARK - Cathy COEZ - Liz COHEN - Bonnie COLLURA - Mat COLLISHAW - Vaast COLSON - Jerome CONSIDERANT - Colin COOK - Christopher COPPERS - Anton CORBIJN - Patrick CORILLON - Marina COX - Tom CRAWFORD - Gina CZARNECKI


Francisco DA MATA - Laurent DA SYLVA - Ronald DAGONNIER - Søren DAHLGAARD - Tom DALE - Jimi DAMS - Jirí DAVID - Nina DAVIES - Alain DE CLERCK - Thierry DE CORDIER - Muriel DE CRAYENCOUR - Fabien DE CUGNAC - Cathy DE MONCHAUX - Herman DE VRIES - Simone DECKER* - Koen DELAERE - Éric DELAYEN - Sébastien DELIRE - Alain DELLA NEGRA and Kaori KINOSHITA - Jeremy DELLER - Messieurs DELMOTTE - Wim DELVOYE - Elke DENDA - Sterenn DENYS - Peter DEPELCHIN - Cor DERA - Wouter DERUYTTER - Jean Ulrick DESERT - Peter DEWAELE - Andy DIAZ HOPE & Laurel ROTH - Gabriele DI MATTEO - Mark DION - Rineke DIJKSTRA - Christian DOTREMONT - Katharine DOWSON - Ross DOWNES - DOYLE & MALLINSON - Christoph DRAEGER - Felix DROESE - Bryan DRURY - Arpaïs DU BOIS - Matt DUCKLO - Jean DUNNING


Gardar Eide EINARSSON - Christian EISENBERGER - Nezaket EKICI - Fakhri EL GHEZAL - Joachim ELZMANN - Tracey EMIN - James ENSOR - Joy EPISALLA* - Ebru ERÜLKÜ - Bruna ESPOSITO - Elger ESSER


Maria FALCONER - Al FARROW* - Thierry FEUZ - Frans FRANCISCUS - Michel FRANÇOIS - Jeroen FRATEUR - Till FREIWALD - Maria FRIBERG - Toto FRIMA - Claire FONTAINE - Jean-François FOURTOU** - Nancy FOUTS - Jason FOX - Katharina FRITSCH


G-BRECHT - GAO Brothers - Marcel GÄHLER - Ron GALELLA - Nick GAMMON - Rainer GANAHL - Joy GARNETT - Marianna GARTNER - Pierre GATTONI - Margi GEERLINKS* - GELITIN - Abby GENNET - Isa GENZKEN - Ad GERRITSEN - Gionata GESI OZMO - GILBERT&GEORGE - Bernard GIGOUNON - Shadi GHADIRIAN* - Jean-Marie GHEERARDIJN - Mikel GLASS - Paul GLAZIER  - Robert GLIGOROV* - Anthony GOICOLEA - Frances GOODMAN* - Alexander GORLIZKI - Greg GORMAN - Douglas GORDON - Dumitru GORZO - Gregory GREEN* - Leon GRODSKI - Mitsy GROENENDIJK - Ivan GRUBANOV - Line GULSETT - GUMA GUAR - Andrew GUENTHER - Patrick GUNS - Andreas GURSKY


Jon HADDOCK - Eckart HAHN* - Isle HAIDER - Doug HALL - Michael HALSBAND - HÄNZEL & GRETZEL - Hans HARTUNG - Kay HASSAN - Mona HATOUM - HeHe* - Harma HEIKENS - Gottfried HELNWEIN - Geoffrey HENDRICKS - Eva HESSE - Fabian HESSE - Ildiko HETESI - Christine HIEBERT - Thomas HIRSCHHORN - Teun HOCKS - Candida HÖFER - Jenny HOLZER - Ottmar HÖRL - Myriam HORNARD  - Tilman HORNIG - Frank HORVAT - Zhang HUAN - Gauthier HUBERT - Elizabeth HUEY - Paul HUF - Stephen HUGHES - David HUMPHREY - Peter HUTCHINSON


Hervé IC - IRWIN - John ISAACS**** - Thomas ISRAEL


Alison JACKSON - Juliet JACOBSON - Ann Veronica JANSSENS - Anya JANSSEN - François JAQUES - Jean-Michel JAQUET - Charlie JEFFERY - JESSON HILL - Dick JEWELL - JIMP - Michael JOHANSSON - Nathalie JOIRIS - Mark JONES - Laurent JOURQUIN


MK KAEHNE - KAHN & SELESNICK* - KAKUDJI - KAMAGURKA - Nadav KANDER - Daniel KANNENBERG - Izima KAORU - Dennis KARDON - Tamar KASPARIAN - Martin KASPER - Nina KATCHADOURIAN - Dionisis KAVALLIERATOS - Seidou KEITA - Iris KENSMIL - Natasja KENSMIL - Richard KERN - Hendrik KERSTENS - Leroy KING OF ART - Bodys Isek KINGELEZ - Martin KIPPENBERGER - Susanne KIRCHER-LINER - Bernd KLEINHEISTERKAMP - Ellen KOOI - KOOR - Serena KORDA - Youcef KORICHI -  Olga KOUMOUNDOUROS - David KRAMER* - Barbara KRUGER - Elke KRYSTUFEK - Oleg KULIK - Kosta KULUNDZIC - Robert KUNEC


László LAKNER - Florentine LAMARCHE & Alexandre OVIZE* - Alex LANDRUM - Bouli LANNERS - Sara LE ROY - Bryan LEBOEUF - Cary S. LEIBOWITZ - Zoe LEONARD - Thomas LEROOY - Franck LESIEUR - Isabelle LEVENEZ* - David LEVINTHAL - Arik LEVY - Alexandra LEYRE MEIN - Jacques LIZENE - Renaud LODA - Laone LOPES - Valeriano LOPEZ   - Emilio LOPEZ-MENCHERO - John LUCAS  - Sarah LUCAS - Glen LUCHFORD - Mingjun LUO* - Stefano LUPITANI - Loretta LUX - Max LEWICZ


Sylvie MACIAS-DIAZ - Marko MÄETAMM - Hermann MAIER NEUSTADT - Gerard MALANGA - Lawrence MALSTAF - Stéphane MANDELBAUM  - Sally MANN - Txiki MARGALEF - Matt MARELLO - Marcel MARIËN - MARIO A - Alexandre MARLY - Filip MARKIEWICZ* - Maria MARSHALL - Renzo MARTENS - Kris MARTIN - Ihayami MASALA (Dance Ihayami) - Hiroyuki MASUYAMA - Sergey MAXIMISHIN - Thomas MAZZARELLA - Marco MAZZUCCONI - Nathalie MARCHETTI - Matt MARELLO - Karine MARENNE - Enrique MARTY - Dominic McGILL - Shauna McMULLAN - Robert McNALLY - Ryan McNAMARA - Alex McQUILKIN - Myriam MECHITA - Stu MEAD - Joanneke MEESTER - Philippe MESTE* - Rik MEIJERS - Robert MELEE - Eudes MENICHETTI - Russ MEYER - Fred MEYLAN - Georges MEURANT***** - Leonard MISONNE - Michel MOERS - Tracey MOFFAT - MOKE - Jacques MONORY - MONSTER CHETWYND - François MORELLET - Yasumasa MORIMURA - Jean Katambayi MUKENDI - Sebastian MUNIZ - Carlos MUÑOZ  - Selçuk MUTLU - Johan MUYLE


Tracy NAKAYAMA - Bruce NAUMAN - Eric NEHR - Shirin NESHAT - David NICHOLSON* - Carsten NICOLAI - Kelly NIPPER - Miki NITADORI - Hermann NITSCH - István NYÁRI 


Marcel ODENBACH - J. D. OKHAI OJEIKERE - Yoshua OKON - Karen OLDENBURG - Josef OFER - Thomas OFFHAUS - Ronald OPHUIS** - Katherine OPIE - Suzanne OPTON - Jonathan OWEN - Anny & Sibel ÖZTÜRK


Axel PAHLAVI - Nam June PAIK - Martin PARR - Simon PASIEKA - Philippe PASQUA - Micki PELLERANO - Stéphane PENCREAC’H - Laurent PERBOS - Laurent PERNOT - Ralf PETERS - Pol PIERART - David PIROTTE  - Sigmar POLKE - Pius PORTMANN - Nazanin POUYANDEH - Bernhard PRINZ - Peter PUYPE - Monty PYTHON Pictures Ltd. - Bjarke PZ OLSEN


Gao Shi QIANG - Lee QUINONES


Mel RAMOS - Alex RABUS - Léopold RABUS* - Renate RABUS - Till RABUS* - Pierre RADISIC - Fiona RAE - L.A. RAEVEN - Frank RANNOU - RANKIN - Abe RECHTERSCHOT -  Scott REDFORD - Jennifer REEDER - Emmanuel RÉGENT - Guy RICHARDS SMIT - Martin RICHMAN - Gerhard RICHTER - Stefan RINCK - Walter ROBINSON - Pipilotti RIST - Terry RODGERS** - Lisa ROET - Danny ROLPH - Sylvie RONFLETTE - Kay ROSEN - Daniël ROTH - Jean-Jacques ROUSSEAU - Samuel ROUSSEAU** - Julika RUDELIUS - Dennis RUDOLPH - David RUSSON


Ixone SADABA - SALOME - Chéri SAMBA - Judith SAMEN - Sam SAMORE - Carlos & Jason SANCHEZ - Moussa SARR - Carolee SCHNEEMANN - Françoise SCHEIN* - Peter SCHLOR - Denis SCHNEIDER - Gregor SCHNEIDER - Dennis SCHOLL* - Lionel SCOCCIMARO - Jens SEMJAN - Andres SERRANO - Petroc SESTI  - Stephen j SHANABROOK - Jim SHAW - Cindy SHERMAN - Malick SIDIBÉ - Katrin SIGURDARDOTTIR - Turi SIMETI - Laurie SIMMONS  - Kerry SKARBAKKA - Andreas SLOMINSKI - Carolein SMIT - Pépé SMIT - Bob & Roberta SMITH - Paul M SMITH - SNEED  - Tracey SNELLING* - Chris SOAL - Pierrick SORIN* - Daniel SPOERRI - Annie SPRINKLE - André STAS - Gianni STEFANON - Alice STEPANEK & Steven MASLIN - STERCK & ROZO - Tobias STERNBERG - Mircea SUCIU* - Bosse SUDENBURG - Geraldine SWAYNE - Walter SWENNEN 


Benjamin TAILLARD - Nathalie TALEC - Cédric TANGUY - Marjan TEEUWEN - Alexandra TESSENSOHN - Bert TEUNISSEN - Alastair THAIN - Mark TITCHNER - Susanne THOMAS - Cornelie TOLLENS - Milica TOMIC - Kurt TREEBY - Spencer TUNICK - Gavin TURK** - Luc TUYMANS 


Günther UECKER - Wolfram ULLRICH


Anu VAHTRA - Linda VAN BOVEN - Guy VAN BOSSCHE - Cedric VAN CAETER - Lidwien VAN DE VEN - Nathalie VAN DE WALLE - Michael VAN DEN BESSELAAR - Boris VAN DET AVOORT - Gerald VAN DER KAAP - M-H VAN DER EECKEN - Marcel VAN EEDEN - Ger VAN ELK - Jan VAN IMSCHOOT - Inez VAN LAMSWEERDE & Vinoodh MATADIN - Atelier VAN LIESHOUT - Gijs VAN LITH - Johan VAN MULLEN - Jean-Thomas VANNOTTI - Marko VELK - Sébastien VERDON - Ari VERSLUIS & Ellie UYTTENBROEK - Liliane VERSTESSEN  - Vuk VIDOR - VIKTOR & ROLF* - Roy VILLEVOYE - Jasmijn VISSER - Bill VIOLA* - Alexandra VOGT - Eugene VON BRUENCHENHEIN - Wolfe VON LENKIEWICZ - Ellen VON UNWERTH - Del LaGrace VOLCANO - Marisca VOSKAMP - Wolf VOSTELL 


Roger WAGNER - Andy WARHOL - WASTIJN & DESCHUYMER - John WATERS* - Kate WATERS* - Ruth WATSON - Gillian WEARING - Marcus WEBER - Marnie WEBER - Herbert WEBER - Chen WEI - Hans WEIGAND - Dong WENSHENG - Vincent WENZEL - Franz WEST - Sophie WHETTNALL - Eric WHITE - Joel-Peter WITKIN - Ivan WITENSTEIN - Jan WORST - Antonia WRIGHT - Erwin WURM - Dana WYSE


Zhou XIAOHU


Eric YAHNKER - Carrie YAMAOKA** - William YANG - Jason Bard YARMOSKY - Elizabeth YOUNG


Bryan ZANISNIK - Heimo ZOBERNIG - Jerome ZONDER